Wielkanocne zabawy na wesoło

wielkanocne zabawy Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Czas ten może być dla nas wszystkich doskonałą okazją do budowania rodzinnych więzi.  Aby jak najlepiej wykorzystać ten okres, przedstawiamy kilka prostych zabaw dla dzieci, które są związane z wielkanocnymi tradycjami, ale też z wychowaniem wspierającym. Można je przeprowadzić w domu lub w ogrodzie - jeśli ktoś ma :)
    Nie wymagają wielu rekwizytów ani szczególnych przygotowań. Liczymy, że choć kilka uda się zaproponować dzieciom, bo przecież zabawa może być  najlepszą metodą poznawania tradycji związanych ze świętami.

Wielkanocne zabawy na wesoło: zobacz tutaj

Skoczna gra czasownikowa - z filmem od Pani Ani Kądziołki!

Masz ochotę trochę się poruszać, a przy okazji powtórzyć sobie czasy czasownika? Zachęcam do zagrania w Skoczną grę czasownikową!

Potrzebujesz:

• trochę wolnego miejsca i energii,
  • pary swoich butów / dwóch szalików / pary skarpetek - czegoś, nad czym możesz przeskoczyć,
  • karteczek z czasownikami do losowania, które możesz ściągnąć poniżej (lub zrobić samodzielnie),
  • jeśli ci wygodnie, możesz również oznaczyć pola nazwami czasów - ściągnij je lub zrób samodzielnie,

Zasady:

WARIANT PIERWSZY - WERSJA PROSTA

Miejsce do skakania dzielimy butami / skarpetkami /szalikami na trzy strefy: na środku czas teraźniejszy, u góry czas przyszły, na dole czas przeszły.

Wcześniej przygotowane karteczki wkładamy do pojemnika, z którego będziemy mogli je losować.

Za każdym razem startujemy z pola czas teraźniejszy.

zdjęcie AK

WARIANT DRUGI - WERSJA ROZBUDOWANA

Miejsce do skakania dzielimy butami / skarpetkami / szalikami w pionie na trzy strefy - na środku czas teraźniejszy, u góry czas przyszły, na dole czas przeszły

Dodatkowo do czasu przyszłego dodajemy jeszcze dwa  pola w poziomie: czas przyszły prosty (po lewej) oraz czas przyszły złożony (po prawej).

Za każdym razem startujemy z pola czas teraźniejszy.

zdjęcie AK1

Przebieg:

GRA JEDNOOSOBOWA

Za każdym razem losujemy karteczkę, stojąc na polu czas teraźniejszy. Odczytujemy zapisany na karteczce czasownik.

W zależności od tego, w jakim czasie jest ten czasownik, skaczemy: w miejscu - czas teraźniejszy, do przodu - czas przyszły, do tyłu - czas przeszły

W wersji trudniejszej: jeśli wylosujemy czas przyszły prosty, skaczemy do przodu i w lewo, a jeśli wylosujemy czas przyszły złożony - do przodu i w prawo.

GRA WIELOOSOBOWA

W grę możesz zagrać z rodzicami lub rodzeństwem. Wybierzcie sobie wersję.

Grę rozpoczyna osoba, która wygrała w pojedynku papier-kamień-nożyce - to ona staje na polu czas teraźniejszy. Druga osoba losuje i czyta czasownik. Za każdy dobry skok - 10 punktów. Zamiana graczy następuje po zdobyciu 100 punktów lub skoku na złe pole.

Zasady za trudne?

Zobacz filmik - tutaj!

(pobierz czasowniki) - czasowniki pdf

Przypominam:

Czasownik odpowiada na pytanie: Co robi? Co się dzieje? Co się z nim dzieje? W jakim jest stanie?

Czasowniki mogą występować w trzech czasach:

• w czasie teraźniejszym - czynność właśnie trwa np. ona czyta,
  • w czasie przeszłym - czynność już się odbyła np. ona czytała,
  • w czasie przyszłym - czynność dopiero się odbędzie.

Część czasowników tworzy czas przyszły prosty np. ona przeczyta, a część - czas przyszły złożony np. ona będzie czytać / będzie czytała.

Zachęcam do gry!

Powodzenia!