Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 

 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

Slide background

Patriotyzm na co dzień i od święta

IMG 20171129 WA0001

„Co to jest Patriotyzm? Na co komu potrzebna Ojczyzna?...” to słowa piosenki T. Makowieckiego, który zastanawia się w niej, na czym polega współczesny patriotyzm i jak powinien on w czasach pokoju wyglądać. To ważne pytanie stawiamy sobie przy okazji świąt narodowych. Jak wychować młodzież  w tym duchu i jak uczyć ją patriotyzmu, by młodzi ludzie zrozumieli jego sens.
Co roku z sukcesem  nasza Szkoła uczestniczy w projekcie „Młodzież Pamięta”. Nawiązaliśmy po raz kolejny współpracę z Przedszkolem nr 83 w Krakowie. Uczennice z klas drugich współtworzyły program artystyczny w przedszkolu z okazji Święta Niepodległości, recytowały wiersze, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Wisławy Szymborskiej,  oraz rozdawały biało-czerwone chorągiewki.
Tradycją stało się również rozdawanie śpiewników, chorągiewek i ulotek informujących o wydarzeniach patriotycznych, które odbędą się w dniu 11 listopada w Krakowie w Urzędzie Marszałkowskim. Ta forma wychowania patriotycznego spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony urzędników.
Pomimo deszczowej pogody (11 listopada) piętnastoosobowa grupa młodzieży z naszego Gimnazjum nr 12 (obecna Szkoła Podstawowa nr 15) pod opieką p. Iwony Ogonek i Małgorzaty Pohrebny uczestniczyła w Tramwaju Patriotycznym, który w tym dniu jeździł wokół Krakowskich Plant. Z tak dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Krakowa i turystów (zwłaszcza śpiewnikami oraz flagami) nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy. Młodzież była zdumiona, że materiały patriotyczne zostały rozdane w kilka minut.
Z optymizmem możemy więc patrzeć w przyszłość i odpowiedzieć na pytanie: „Co to jest PATRIOTYZM?” słowami piosenki Makowieckiego: „Wielu mędrków wciąż nad tym się trudzi...Patriotyzm na dziś - to mieć dzieci... I wychować je... Na dobrych ludzi...”.

Iwona Ogonek

MPO od środka - klasa 2a na warsztatach

    Co się dzieje z odpadami? Kto i gdzie je wywozi? Jak się je potem wykorzystuje? Jak od środka wygląda praca Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które dba o czystość w Krakowie? Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczniowie klasy 2a, którzy 18 października uczestniczyli w programie „Elektroodpady mają zasady”.
W trakcie programu klasa zwiedziła Lamusownię oraz uczestniczyła w zajęciach warsztatowych.  Uczestnicy mieli okazję poznać zasady selektywnego zbierania odpadów w Krakowie, zapoznali się z problemami środowiska naturalnego, które są związane z codziennym funkcjonowaniem człowieka oraz uświadomili sobie wagę odpowiedzialnej postawy za środowisko naturalne w ujęciu globalnym i lokalnym. W czasie wycieczki po Lamusowni i Zakładzie Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych uczniowie dowiedzieli się, jak właściwie postępować z elektroodpadami oraz co dalej się z nimi dzieje. Na zakończenie klasa otrzymała materiały informacyjne oraz certyfikat udziału w programie.

 Ewa Dziób

„Przybyłem z dalekiego kraju…” 39 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

     IMG 20171019 143559

 16 października 1978 roku o godz. 19.20 w centralnej loggi Bazyliki św. Piotra ukazuje się nowy Papież Jan Paweł II. Witają go oklaski. Ale jest pewne zaskoczenie. Nie ma się co dziwić. Jest to przecież po raz pierwszy od przeszło 400 lat papież nie Włoch, a także najmłodszy papież od półtora wieku. Nikt nie przypuszczał, że to będzie najdziwniejszy pontyfikat ze wszystkich, jakie składały się na historię papiestwa w ciągu dwóch tysięcy lat.
Ks. Mieczysław Maliński w swojej książce „Jan Paweł II. Niezwykły pontyfikat” napisał: „Mamy rozmaitych polskich geniuszy. Jest Chopin, Kopernik, Norwid, Wyspiański. Ale żaden z nich nie poniósł w świat imienia Polski tak jak on. Żaden nie wyrósł na taką osobowość. Niekwestionowany autorytet świata. Nie tylko katolików, nie tylko chrześcijan, ale wszystkich ludzi, którzy na tej ziemi żyją.”
Z okazji 39 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w naszej szkole została przygotowana wystawa, która upamiętniła tamten dzień. 16 października, decyzją Sejmu Rzeczpospolitej, jest obchodzony Dzień Papieża Jana Pawła II.

Ewa Dziób

KLASA PIERWSZA W BIBLIOTECE

czytanie112017

   

    Minął październik, zakończył się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, ale to wcale nie koniec, lecz raczej początek czytania, zwłaszcza dla niektórych. 2 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły zagościli w bibliotece, gdzie w bardzo uroczystej atmosferze powitały ich gimnazjalistki, które zaprezentowały widowisko literacko-muzyczne wg książki E. Nesbit „Księga smoków”.
Dzieci słuchały w skupieniu, przenosząc się wyobraźnią w świat baśniowych stworów, wypuszczonych nierozważnie z magicznej księgi za sprawą małego króla. Największy problem sprawiał smok siejący postrach w całym państwie, lecz po wielu trudach, dzięki odwadze i sprytowi młodego władcy, udało się go zwabić z powrotem do książki, gdzie spoczął na obrazku, nikomu już nie zagrażając.
Cóż, tak właśnie jest, że kiedy czytamy, to poprzez wyobraźnię uwalniamy z kart książek przeróżne istoty, ale na szczęście tylko na czas naszego obcowania z książką, bo gdy skończymy, wszystkie wracają na miejsce, czekając na kolejnego czytelnika.
Czy dzieci z klasy pierwszej wykazały się dużą wyobraźnią, czy słuchały z zaciekawieniem?  O tym przekonaliśmy się w drugiej części spotkania, gdy został rozegrany konkurs. Każdy, kto dobrze odpowiedział na pytanie dotyczące bajki, mógł sobie wylosować nagrodę. Okazało się, iż dzieci słuchały bardzo uważnie, o czym świadczy fakt, że wszystkie nagrody znalazły się w ich rękach, a niektóre nawet na głowach….  bo wśród nagród były również królewskie korony. Gratulujemy!
Szczególne podziękowania i wyrazy uznania należą się również gimnazjalistkom, laureatkom konkursu pięknego czytania, którymi są: Weronika Pałka z kl. IIIa, Klaudia Brożek i Gabriela Pulka z kl. IIc oraz Alicja Pytko z IIa.  To właśnie one, poprzez doskonałą interpretację utworu, umiały skutecznie zainteresować pierwszoklasistów, wprowadzając ich w niezwykły, baśniowy nastrój „Księgi smoków”.  
Należy też wspomnieć o wspaniałych dekoracjach, które w tym dniu zupełnie odmieniły wnętrze szkolnej biblioteki, do której warto zaglądać częściej, bo można tu znaleźć prawdziwą magię!

                                                                                                                                   Małgorzata Hamada

I miejsce w Konkursie Pięknego Czytania!

20171020 114101W dniu 20 października nasi uczniowie Wiktoria Szymanek z kl. 2a, Weronika Pałka z kl. 3a i Konrad Kucharski z kl. 3a wzięli udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, który już po raz czwarty odbywał się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Krakowie. Wiktoria i Weronika zmierzyły się z prozą Sławomira Mrożka i wspaniale reprezentowały nasze Gimnazjum w Konkursie Pięknego Czytania, Konrad zaś podjął wyzwanie i wziął udział w Konkursie Wiedzy Ortograficznej.
    Było nam niezwykle miło uczestniczyć w uroczystej gali rozdania nagród 22 października, gdzie okazało się, że Weronika Pałka zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie Pięknego Czytania, a Konrad Kucharski otrzymał wyróżnienie w konkursie ortograficznym. Serdecznie gratulujemy!

                                    Emilia Bubis-Bieda

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

grechuta

„Minął sierpień, minął wrzesień,
znów październik i ta jesień
rozpostarła melancholii mglisty woal …”
Ostatnie ranki rzeczywiście mgliste bardzo, ale im bliżej południa, tym aura zdecydowanie radośniejsza – nogi same niosą poza szkolne mury. Że to jednak blisko – coraz bliżej listopadowego święta, nasze kroki skierowaliśmy na najsłynniejszy krakowski cmentarz - Rakowicki. W wycieczce wzięli tym razem udział: Dominik, Gabrysia, Patrycja, Piotrek i Zuzia.
Głównym celem było odwiedzenie miejsc wiecznego spoczynku kilku znamienitych krakowian. Po wytypowaniu osób, których pamięć szczególnie chcieliśmy uczcić, w Internetowym Lokalizatorze Grobów wyszukaliśmy dokładne „adresy” i spisaliśmy je sobie. Następnie, uzbrojeni w foldery z planem cmentarza, ruszyliśmy na poszukiwania, trenując nie tylko odnajdywanie poszczególnych punktów na planie, ale też czytanie rzymskich liczb wyznaczających poszczególne kwatery zdecydowanie wykraczających poza na co dzień stosowany zakres pierwszej dwudziestki.  

Szymborska

Zgodnie z założonym planem najpierw złożyliśmy wizytę Wisławie Szymborskiej – laureatce Literackiej Nagrody Nobla, która  w „Schyłku wieku” wyznała, że nikt nie ma recepty na życie: „Jak żyć? – spytał mnie w liście ktoś, kogo zamierzałam spytać o to samo”. Poetka pochowana jest w grobie skromnym i dyskretnym jak ona sama.
Później odwiedziliśmy grób Marka Grechuty – prawdziwego człowieka renesansu: poety, pieśniarza, kompozytora, malarza, architekta, próbującego własną ciężką chorobę duszy zakląć słowami: „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil – tych, na które czekamy”. Odnalezienie tego grobu przysporzyło nam nieco trudności, ponieważ Lokalizator, z którego skorzystaliśmy przed wyjściem, nie określił miejsca pochówku Artysty w sposób najprostszy: w Alei Zasłużonych, tylko posłużył się złożonym kodem: LXIXPASC2.6. Ale i tak poradziliśmy sobie z zadaniem. Nagrobek Marka Grechuty zdobi rzeźba przedstawiająca Jego samego. O ile da się wyrazić słowami jej charakter – jest lekka i brak w niej ostrych linii. Choć rysów twarzy Poety nie oddaje nazbyt dobrze, za to bardzo dobrze odzwierciedla Jego osobowość: odrębność i melancholię.
Ostatni znicz postawiliśmy na grobie Zbigniewa Wodeckiego – muzyka multiinstrumentalisty i piosenkarza. O tym, że kochał ludzi i życie świadczą nie tylko słowa piosenek, którymi zapisał się w pamięci Polaków, na przykład takie: „Nad wszystko uśmiech Twój, nad grusz kwitnących sad, nad siedem tłustych lat, nad wód krynicznych zdrój - nad wszystko uśmiech Twój”. Zbigniew Wodecki został zapamiętany przez wielu także przez swoją osobowość. Choć od Jego śmierci upłynęło pięć miesięcy, płyta niewielkiego nagrobka ciasno zasłana jest kwiatami, zniczami, listami do Zmarłego i portretami przedstawiającymi Go. W jednej z podkrakowskich wsi, gdzie miał swój azyl, wciąż pamiętają, jak dźwięk Jego trąbki płynął czasem w środku nocy nad dachami domostw, a sam Muzyk w momentach ważnych dla lokalnej społeczności pojawiał się wśród miejscowych w lnianym swobodnym stroju, z grzywą płowych włosów i ciepłym uśmiechem na twarzy.
W pięknym październikowym słońcu nasza grupka wychodziła z największej krakowskiej nekropolii, mając w sercach myśl, że człowiek żyje tak długo, jak długo się o nim pamięta. Pamiętajmy o tych, którzy odeszli, a tym, którzy jeszcze są – poświęcajmy życzliwą uwagę, a mówiąc słowami Księdza-Poety: „Spieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”….

Bogumiła Glanowska

Witamy!

Naszą misją jest kształcenie i wychowanie Uczniów poprzez pozytywne wzmacnianie każdego w jego możliwościach.

 Wychowankom uświadamiamy ich wyjątkowość, podążamy za nimi i pomagamy w odkrywaniu samego siebie.

Tak, aby absolwent naszej szkoły w dorosłości powiedział: jestem szczęśliwym człowiekiem.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy.

catering2024 2025

karta rowerowa Gazetka
szkola z bajką logo

librus_2.jpg

60 214446

facebook 1621365763082 6800500905560889721Global Classroom Pair Share project 2023

 szkola z klasa

 

wirtualna sieć

 

poza szkolnymi

BANER

 Szkolna procedura 

"Covid-19"

 Deklaracja dostępności
MS KOCP

 Projekt "Bajkowe Spotkania"

BAJKOWE SPOTKANIA  

nowe_logo_oke_L.png

bip

 epuap strona

   krk logo

 

logo kuratorium1

 

rodo

 kaligrafia

 

kaligrafia slajd