Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 

 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

Slide background

PAŹDZIERNIK - MIEDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 P1090992

Czytamy baśnie

Podobno każdy ma w sobie coś z dziecka, dlatego w tym roku tematem Konkursu Pięknego Czytania były baśnie. We wtorek 17 października odbył się etap szkolny konkursu, stanowiący jednocześnie eliminacje do Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania.

Uczestniczki (bo w tym roku do rywalizacji zgłosiły się same dziewczyny) zaprezentowały
w bibliotece szkolnej wybrane przez siebie baśnie. Jury (w składzie: Małgorzata Hamada, Maria Popiela, Joanna Opalińska) oceniało każde wykonanie, czyli technikę czytania, dykcję oraz interpretację utworów.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Klaudia Brożek (klasa 2 c), która przeczytała znaną baśń H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”, natomiast drugie miejsce – Weronika Pałka (klasa 3 a), prezentując także utwór Andersena „Pewna wiadomość”. Jury przyznało też dwa wyróżnienia; otrzymały je: Alicja Pytko z klasy 2 a (baśń Andersena „Stokrotka”) oraz Gabriela Pulka z klasy 2 c (opowieść braci Grimm „Jorinda i Joringiel”).

Obcowanie z dobrą literaturą, a taką niewątpliwie są baśnie, to nie tylko radość czytania. Rozwija też wrażliwość na mądrość wypływającą z baśni. Dlatego uczestniczki konkursu zaprezentują się także przed społecznością uczniowską. Natomiast laureatki I i II miejsca będą reprezentowały naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania, który organizuje Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej.

                                                                                                                                    

                                                                                                                                        Joanna Opalińska

Wyprawa w Tatry Słowackie

    góry

16 października klasa III B wykorzystała piękną jesienną pogodę i wyjechała na wycieczkę w Tatry Bielskie na Słowacji. Przeszliśmy żółtym szlakiem Dolinę Białej Wody Kieżmarskiej aż do schroniska przy Zielonym Stawie (po słowacku Zelene Pleso), który otoczony jest imponującymi ścianami Jagnięcego i Kieżmarskiego.  Następnie czerwonym szlakiem, którego kolor odzwierciedlał trudność trasy, poszliśmy wyżej do widokowych Białych Stawów (Bielich Plies), położonych u podnóża przełęczy pod Kopą i Zadnich Koperszadów. Usatysfakcjonowani zdobyciem szczytów schodziliśmy leśnym niebieskim szlakiem do Kieżmarskich Żlebów.
Mimo odrobiny zmęczenia wszystkim towarzyszył świetny humor. Mieliśmy dużo zabawy, a wokół przepiękne widoki.

Emilia Bubis – Bieda, Dariusz Słupski

Po polsku o historii

dyktando
    Po raz trzeci nasze gimnazjum wzięło udział w Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Etap szkolny odbył się 10 października, uczestniczyło w nim 17 uczniów (każda z klas miała swoich reprezentantów).
Dyktando ma już pięcioletnią tradycję i pięknie się rozwija. Coraz to nowe szkoły z Małopolski dołączają do konkursu, w tym roku wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy uczniów z ponad pięciuset szkół. Rywalizacja odbywa się na trzech poziomach – szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Ideę konkursu dobrze oddaje zdanie, które znalazło się w tekście tegorocznego dyktanda dla gimnazjalistów: „Jak widać, ucząc się ortografii, odkrywamy karty historii”.
Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali:
1. Katarzyna Niemczura (kl. 3b)
2. Anna Keller (kl. 2a), Alicja Pytko (kl. 2a)
3. Damian Kozikowski (kl.3b)
4. Karolina Opach (kl. 2b)
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom. Biorąc udział w Dyktandzie Niepodległościowym, dołączyliście do wielkiej wspólnoty osób piszących „po  polsku o historii” w tym samym czasie.

                                                                                                                                                     Joanna Opalińska

 

Rowerem po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

    rowery

W dniu 14 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły już drugi raz tego lata zwiedzali Wyżynę Krakowsko – Częstochowską. Warto zaznaczyć, że wyzwanie było duże, ponieważ gimnazjaliści ruszyli przed siebie rowerami!
Zarówno trasa do Ojcowskiego Parku Narodowego,  jak i do Doliny Bolechowickiej nie obyły się bez przygód – po drodze naprawialiśmy rowery, niektórzy nabawili się lekkich kontuzji, jeszcze inni lądowali w pokrzywach. Ale było warto! Na miejscu przywitały nas przepiękne krajobrazy, upajał zapach lasu, w tle słychać było szemrzący potok. Był czas na zwiedzanie ciekawych miejsc, odważniejsi próbowali swoich sił, wspinając się na skałki, jeszcze inni odpoczywali, delektując się spokojem i słońcem.
Do Krakowa wróciliśmy zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią. Teraz niecierpliwie czekamy do wiosny i już obmyślamy nowe trasy.  

Emilia Bubis – Bieda, Dariusz Słupski

Klasa pierwsza zasadziła swoje drzewo!

 Drzewoklasa1 092017

 

Jesienny poranek uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli inaczej niż dotychczas. Tego dnia, czyli 15 września, dzieci posadziły swoje pierwsze klasowe drzewko. Tej niezwykłej lekcji przyrody towarzyszyły radość i entuzjazm.
    Od tego momentu, jak przystało na prawdziwych odkrywców i badaczy przyrody, dzieci codziennie obserwują swoją brzózkę i zmiany w niej zachodzące. Już teraz zastanawiają się, jak ich brzoza będzie wyglądała za osiem lat, gdy oni będą kończyć szkołę podstawową. Z pewnością będzie to miejsce szczególne i symboliczne, w którym każdego roku szkolnego będą wykonywać klasową fotografię, dokumentując tym samym, jak rosną wraz ze swym drzewem.

Monika Kretowicz

"Nasz Czas" pierwszy w Krakowie!

Wywiad z redaktorami gazetki „Nasz Czas”, która zajęła I miejsce w Krakowie.

Na łamach Krakowskiego Magazynu Młodych „Śmigło” nr 122 ukazał się wywiad  z uczniami redagującymi  nasze szkolne pismo. Przed wakacjami, 19 czerwca podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE zostały ogłoszone wyniki Konkursu Gazetek Szkolnych Krakowskich Gimnazjów, w którym „Nasz Czas” zajął  zaszczytne I miejsce, a Mateusz Durowski otrzymał nagrodę indywidualną w kategorii „recenzja” . Po spotkaniu przeprowadzono wywiad z reprezentantami naszego zespołu redakcyjnego czyli Fabianem Dydasiem i Patrycją Susuł (obecnie absolwenci) oraz Mateuszem Durowskim z kl. IIIa.

Już niebawem na naszej stronie będzie można przeczytać 122 numer "Śmigła".

Małgorzata Hamada

Rodzic w Szkole. Zaproszenie dla Rodziców uczniów klasy pierwszej

Ewa Pohorecka

 

Witamy!

Naszą misją jest kształcenie i wychowanie Uczniów poprzez pozytywne wzmacnianie każdego w jego możliwościach.

 Wychowankom uświadamiamy ich wyjątkowość, podążamy za nimi i pomagamy w odkrywaniu samego siebie.

Tak, aby absolwent naszej szkoły w dorosłości powiedział: jestem szczęśliwym człowiekiem.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy.

catering2024 2025

karta rowerowa Gazetka
szkola z bajką logo

librus_2.jpg

60 214446

facebook 1621365763082 6800500905560889721Global Classroom Pair Share project 2023

 szkola z klasa

 

wirtualna sieć

 

poza szkolnymi

BANER

 Szkolna procedura 

"Covid-19"

 Deklaracja dostępności
MS KOCP

 Projekt "Bajkowe Spotkania"

BAJKOWE SPOTKANIA  

nowe_logo_oke_L.png

bip

 epuap strona

   krk logo

 

logo kuratorium1

 

rodo

 kaligrafia

 

kaligrafia slajd