Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 

 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

Slide background

Razem tworzymy przyszłość

Razem tworzymy przyszłość     We wtorek, 3 grudnia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to czas, który szczególnie powinien nas uwrażliwić na obecność osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Jednocześnie daje on szansę na działania uczące otwartości i szacunku dla inności oraz tolerancji i współdziałania w różnych sytuacjach życiowych.
    Po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Marzycielska poczta”, polegającej na wysyłaniu listów i kartek do ciężko chorych dzieci z całej Polski. Uczniowie poznali historie dzieci, ich zainteresowania i marzenia, a następnie napisali listy, wykonali rysunki i kartki świąteczne z życzeniami. Był to piękny sposób okazania zainteresowania, empatii i współczucia, a chęć sprawienia przyjemności innym osobom przyniosła uczestnikom wiele satysfakcji i radości.
     Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych były warsztaty przeprowadzone w klasach 1-3 przez pedagogów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie. Uczniowie naszej szkoły jako pierwsi w Polsce mieli okazję poznać bajkę pt. „El Gran Circo Iris” („Wielki Cyrk Iris”). Jest to książka dla dzieci poruszająca temat niepełnosprawności ruchowej, wydana i napisana w języku hiszpańskim przez polską autorkę mieszkającą od kilkunastu lat w Hiszpanii. Dzięki przesłanemu przez autorkę tłumaczeniu dzieci mogły wysłuchać historii Toniego – chłopca na wózku inwalidzkim, zafascynowanego spektakularnym światem cyrku. Warsztaty przeprowadzono w oparciu o scenariusz, który powstał w Poradni nr 2 do hiszpańskiej wersji książki. Pracowaliśmy, opierając się na mocnych stronach każdego dziecka, na jego atutach, bo przecież każdy z nas je ma! Każdy z nas jest wyjątkowy! Rozmawialiśmy też o potrzebie wsparcia, kiedy podejmujemy jakieś wyzwanie i pojawiają się chwile zwątpienia. Pozwolił na to uniwersalny charakter książki, bowiem niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą z niepełnosprawnością czy nie, musimy pamiętać słowa Sary (siostry Toniego): „Jeśli nie spróbujesz, nigdy się nie zdarzy!”. Na koniec dzieci otrzymały kolorowanki z ilustracjami z książki.

Zobacz: galeria zdjęć

Anita Liniewicz, Roksana Kociołek-Kaszyńska

Witamy!

Naszą misją jest kształcenie i wychowanie Uczniów poprzez pozytywne wzmacnianie każdego w jego możliwościach.

 Wychowankom uświadamiamy ich wyjątkowość, podążamy za nimi i pomagamy w odkrywaniu samego siebie.

Tak, aby absolwent naszej szkoły w dorosłości powiedział: jestem szczęśliwym człowiekiem.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy.

 Gazetka
szkola z bajką logo

librus_2.jpg

60 214446

facebook 1621365763082 6800500905560889721Global Classroom Pair Share project 2023

 szkola z klasa

 

wirtualna sieć

 

poza szkolnymi

BANER

 Szkolna procedura 

"Covid-19"

 Deklaracja dostępności
MS KOCP

 Projekt "Bajkowe Spotkania"

BAJKOWE SPOTKANIA  

nowe_logo_oke_L.png

bip

 epuap strona

   krk logo

 

logo kuratorium1

 

rodo

 kaligrafia

 

kaligrafia slajd