Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2023

W poniedziałek, 3 kwietnia, świętowaliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto, obchodzone 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, zostało ustanowione przez IBBY w 1967 r., aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Obecnie ta organizacja składa się z 76 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja IBBY istnieje od 1973 r.
�� W naszej szkole uczciliśmy ten dzień uroczystym zainicjowaniem działalności Bajkowej Czytelni pod Chmurką. Przy wejściu do szkoły zawisła półka zbudowana przez ucznia klasy 6a z pomocą dziadka i taty. Wiemy też, że dzięki ich renowacji półka dostała „drugie życie”! Zgodnie z założeniami Bookcrossingu uwalniamy książki, a dokładnie bajki i inne wydawnictwa dla najmłodszych. Zapełnimy ją książkami dla dzieci (zachęcamy do przejrzenia domowych księgozbiorów pod tym kątem). Z książek mogą korzystać nasi uczniowie, młodsze rodzeństwo oraz rodzice oczekujący przed szkołą na swoje pociechy. Uroczyste otwarcie przez Panią Dyrektor i uczniów odbyło się w poniedziałkowe przedpołudnie.
�� Zgodnie ze szkolną tradycją już po raz czwarty z okazji Dnia Książki dla Dzieci ogłaszamy również konkurs dotyczący tematyki książek. Dodatkową atrakcją (poza konkursem) jest możliwość zdobycia odznaki „Znam Andersena”. Jest ona wyjątkowa, bo możliwa do zdobycia tylko w naszej szkole i zaprojektowana przez panią Małgorzatę, nauczycielkę świetlicy. (Szczegóły poznacie w bibliotece szkolnej).
�� Ponadto wszystkim uczniom klas pierwszych została przekazana wielofunkcyjna książka „Bliżej książki, bliżej siebie” zawierająca bajki dla dzieci oraz materiały dla rodziców.
�� Warto dodać, iż co roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego dnia i przygotowuje list do dzieci całego świata oraz plakat. Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2023 r. jest Grecka Sekcja IBBY. Nasi uczniowie zostali zapoznani z ideą święta oraz tegorocznym przesłaniem i plakatem.

Przesłanie dla dzieci napisał Vagelis Iliopoulos. Plakat zaprojektowała PhotiniStephanidi:
Jestem książką, przeczytaj mnie
Jestem książką.
Ty także jesteś książką.
Wszyscy jesteśmy książkami.

Historia, którą opowiadam, to moja dusza.
Każda książka opowiada historię.
Może wyglądać inaczej – duża, mała,
kolorowa, czarno-biała,
kilku- lub wielostronicowa.
Opowiadamy o rzeczach podobnych albo różnych,
na tym polega nasze piękno.
Gdyby wszystkie książki były takie same, byłoby nudno.
Każda z nas jest wyjątkowa.
Każdą z nas należy szanować.
Czytać bez uprzedzeń.
Dać specjalne miejsce w bibliotece.
Możesz wyrażać na mój temat swoje zdanie.
Możesz podważać to, co mówię albo
komentować moje myśli.
Możesz postawić mnie na półkę
albo zabrać w daleką podróż.
Nie proś, aby mnie niszczono
i nikomu na to nie pozwalaj.
A jeśli książka z innej półki zmieni miejsce,
bo ktoś lub coś tak zadecydowało,
postaw ją obok siebie.
Spróbuj poczuć to, co czuje.
Zrozum ją.
Chroń ją.
Jutro i Ty możesz znaleźć się w podobnej sytuacji.
Ponieważ także jesteś Książką.
Wszyscy jesteśmy Książkami.
Powiedzmy to tak głośno, aby słyszeli nas wszyscy.
JESTEM KSIĄŻKĄ, PRZECZYTAJ MNIE.

Vagelis Iliopoulos
Tł. Katarzyna Ryrych

c 1422 839 16777215 0 0 images GALERIE aktualnosci 5

23 marca 2023 roku odbył się w bibliotece konkurs Mikołaj Kopernik - chłopak, który sięgnął do gwiazd.Uczestnicy konkursu wykazali się dużą znajomością biografii wybitnego naukowca oraz książki Dzieci pana Astronoma W. Chotomskiej.

Oto wyniki konkursu:
I miejsce: Emilia Korzeniak 2b, Zofia Wilga 4b
II miejsce: Dawid Krupa 3b
III miejsce: Maja Bochenek 4b, Tytus Iwaniuk 3a, Emilia Jagacka 4c
Wyróżnienie: Emilia Kasprzyk 3a, Aleksander Sas 2a

Gratulujemy!

M. Janeczek-Kurleto, A.Kuglarz

IMG 20230323 094437

Wizyta uczniów klas pierwszych w bibliotece.

graf1

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

IMG 20221104 124149

Małopolski Konkurs Pięknego Czytania - etap szkolny

W dniu 10 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. Jego celem jest doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie talentów.

Zwycięzcy będą reprezentować szkołę w II etapie konkursu, który odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy pięknie czytali swoje ulubione książki.

Galeria.

Oto wyniki konkursu.

Aleksander C. – 3b

II miejsce

Olga I. - 1a, Martyna I.- 1b, Karolina Ch. - 2b, Tytus I. – 3a, Yana H. - 3a, Mariia M. – 3a,

Natalia P. – 3b, Szymon K. - 3b

III miejsce

Ewa D. - 1a, Julia W. - 1b, Leszek G. - 2a, Michał G. – 3b, Piotr K. – 3b, Serhii F. - 3b,

Gabriela O. – 3b

Dawid P. - 1a, Remigiusz P. - 1a, Barbara K. – 2b, Nikol H. – 3b

Zofia W. – 4b

II miejsce

Maja B. – 4b, Anna F. – 4b, Weronika Sz.– 4c, Joachim D. – 5b, Zofia K. – 5b

III miejsce

Anna N. -5b, Hanna Sz. – 5b

Julia N. – 4c, Barbara N. – 5b, Alicja P.– 5b, Beniamin S. – 5b

Zuzanna N. - 8a

Magdalena Janeczek-Kurleto, Anna Kuglarz

Mamy To !

Zebraliśmy prawie 100 książek dla Stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Klinicznym im. Dr. Józefa Babińskiego! W naszą szkolną akcję włączyła się również znana pisarka Roksana Jędrzejewska-Wróbel, która przekazała swoją książkę wraz z dedykacją dla czytającej młodzieży. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w szkolnej zbiórce książek!

mamy to

Zespół Pedagogów, Samorząd Uczniowski, Anna Kuglarz