Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 

 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

Slide background

Oto jest pytanie

     IMG 20171004 092244

Edukacja jest najskuteczniejsza, gdy stosuje się zróżnicowane metody nauczania i uczenia się. Idąc tym tropem, II b ze swoimi Wychowawczyniami podążyła dziś w teren, by wziąć udział w zabawie Krakowska Gra o Czystą Ziemię. Symbolicznym zbiegiem okoliczności nasza dzisiejsza wyprawa wypadła w dniu imienin świętego Franciszka z Asyżu, patrona między innymi ekologów, mianowanego na tę „funkcję” przez … Patrona naszej Szkoły.
W sześciu punktach usytuowanych sercu stolicy Małopolski Organizatorzy Gry umieścili tablice z zadaniami dotyczącymi ekologii. Zabawa polegała nie tylko na tym, by wykazać się wiedzą dotyczącą zachowań służących ochronie środowiska, ale też na tym, by umieć znaleźć kolejne miejsca na planie Miasta dzięki zaszyfrowanym wskazówkom – na przykład takiej: „Zadanie trzecie odnajdziecie, idąc ok.950 metrów na północny zachód. Planszę ukryliśmy w budynku, w którym pracują osoby zajmujące się ważnymi dla mieszkańców Krakowa sprawami. (…) Nazwa placu, przy którym stoi poszukiwany budynek związana jest ze świętem obchodzonym co roku 1 listopada, a numer budynku to wolny od pracy dzień przypadający w tym samym miesiącu (ważne święto państwowe)”.
Miejsc, które musieliśmy odwiedzić, było sześć, w każdym znaleźliśmy urozmaicone zadania, wszystkie związane z gospodarką odpadami.
 Największym wyzwaniem okazało się przeprowadzenie sondy ulicznej związanej z tematem gry – Uczniowie mieli za zadanie sprawdzić świadomość ekologiczną krakowian (i na przykład od jednej z pytanych osób powzięli informację, jakoby śmieci wywoziło na wysypisko …. MPK).
Ostatnie polecenie było interdyscyplinarne, bowiem wymagało od nas, by temat segregowania śmieci (ekologia i gospodarka) zawrzeć w zgrabnym wierszyku (sztuka). O ile z wcześniejszymi zadaniami radziliśmy sobie właściwie od ręki (a to świadczy o wysokiej świadomości proekologicznej naszych Gimnazjalistów),  o tyle sprostanie temu poleceniu wymaga od nas więcej czasu – no ale tak jest ze wszystkim, co odrywa ludzi od przyziemności.
Rzetelność kronikarska wymaga, by przyznać, że ustalenie odpowiedzi na jedno z pytań wywołało między nami coś na kształt sporu, a mianowicie: „Czy odpady segregowane przed wyrzuceniem się myje?”. Otóż to: myć słoik, nim trafi do kosza, czy nie? A jakie jest w tej sprawie Twoje zdanie, drogi Czytelniku?


Monika Książek, Bogumiła Glanowska

Witamy!

Naszą misją jest kształcenie i wychowanie Uczniów poprzez pozytywne wzmacnianie każdego w jego możliwościach.

 Wychowankom uświadamiamy ich wyjątkowość, podążamy za nimi i pomagamy w odkrywaniu samego siebie.

Tak, aby absolwent naszej szkoły w dorosłości powiedział: jestem szczęśliwym człowiekiem.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy.

 Gazetka
szkola z bajką logo

librus_2.jpg

60 214446

facebook 1621365763082 6800500905560889721Global Classroom Pair Share project 2023

 szkola z klasa

 

wirtualna sieć

 

poza szkolnymi

BANER

 Szkolna procedura 

"Covid-19"

 Deklaracja dostępności
MS KOCP

 Projekt "Bajkowe Spotkania"

BAJKOWE SPOTKANIA  

nowe_logo_oke_L.png

bip

 epuap strona

   krk logo

 

logo kuratorium1

 

rodo

 kaligrafia

 

kaligrafia slajd