Patriotyzm na co dzień i od święta

IMG 20171129 WA0001

„Co to jest Patriotyzm? Na co komu potrzebna Ojczyzna?...” to słowa piosenki T. Makowieckiego, który zastanawia się w niej, na czym polega współczesny patriotyzm i jak powinien on w czasach pokoju wyglądać. To ważne pytanie stawiamy sobie przy okazji świąt narodowych. Jak wychować młodzież  w tym duchu i jak uczyć ją patriotyzmu, by młodzi ludzie zrozumieli jego sens.
Co roku z sukcesem  nasza Szkoła uczestniczy w projekcie „Młodzież Pamięta”. Nawiązaliśmy po raz kolejny współpracę z Przedszkolem nr 83 w Krakowie. Uczennice z klas drugich współtworzyły program artystyczny w przedszkolu z okazji Święta Niepodległości, recytowały wiersze, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Wisławy Szymborskiej,  oraz rozdawały biało-czerwone chorągiewki.
Tradycją stało się również rozdawanie śpiewników, chorągiewek i ulotek informujących o wydarzeniach patriotycznych, które odbędą się w dniu 11 listopada w Krakowie w Urzędzie Marszałkowskim. Ta forma wychowania patriotycznego spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony urzędników.
Pomimo deszczowej pogody (11 listopada) piętnastoosobowa grupa młodzieży z naszego Gimnazjum nr 12 (obecna Szkoła Podstawowa nr 15) pod opieką p. Iwony Ogonek i Małgorzaty Pohrebny uczestniczyła w Tramwaju Patriotycznym, który w tym dniu jeździł wokół Krakowskich Plant. Z tak dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Krakowa i turystów (zwłaszcza śpiewnikami oraz flagami) nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy. Młodzież była zdumiona, że materiały patriotyczne zostały rozdane w kilka minut.
Z optymizmem możemy więc patrzeć w przyszłość i odpowiedzieć na pytanie: „Co to jest PATRIOTYZM?” słowami piosenki Makowieckiego: „Wielu mędrków wciąż nad tym się trudzi...Patriotyzm na dziś - to mieć dzieci... I wychować je... Na dobrych ludzi...”.

Iwona Ogonek