Klasy trzecie gimnazjum na filmie „Najlepszy”

Najlepszy plakat

W ramach projektu „MIKRO na Świat” w poniedziałek 20 listopada uczniowie klas trzecich obejrzeli w kinie Mikro film produkcji polskiej pt. „Najlepszy”. To dzieło biograficzne, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który potrafił wyrwać się z uzależnienia od narkotyków i ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman. Reżyserem filmu jest Łukasz Palkowski; zagrali w nim znakomici polscy aktorzy, m. in. Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Tomasz Kot. Natomiast odtwórcą tytułowej roli jest Jakub Gierszał, który świetnie pokazał zarówno słabości jak i siłę swego bohatera.
Film w sposób obrazowy pokazuje proces uzależnienia, z całą jego autentycznością. Uświadamia, jak niezwykle trudna jest droga do wyjścia z nałogu. Z uzależnieniem radzą sobie tylko nieliczni, „bo z tego wychodzą tylko mistrzowie – najlepsi” – tak mówi w filmie bohater grany przez Janusza Gajosa. Problem uzależnienia jest tu punktem wyjścia do pokazania innych, niezwykle ważnych tematów. Pokazuje, jak niszczące mogą być słowa bliskich osób: „Jesteś nikim” lub „I tak nic nie osiągniesz”, usłyszane od rodzica, może być przyczyną upadku młodego człowieka. Pokazuje też, jak istotne jest to, by mieć obok siebie choć jedną osobę, która w nas wierzy, która daje oparcie i siłę.
Ale przede wszystkim historia pokazana w filmie uświadamia, jak ważne jest w życiu to, by mieć cel. Aby dążyć do tego, żeby być w czymś najlepszym. I tak naprawdę to nieistotne, czy będzie się najlepszym w sporcie, muzyce czy gotowaniu. Każdy z nas może być w czymś najlepszy. Trzeba tylko odkryć to w sobie.

Zapamiętaj: 22 grudnia w Programie Trzecim Polskiego Radia gościem Michała Olszańskiego w audycji "Godzina prawdy" będzie Jerzy Górski, warto posłuchać.

Tytuł audycji: Godzina prawdy
Prowadzi:
Michał Olszański
Gość: Jerzy Górski (sportowiec, trener)
Data emisji: 22.12.2017
Godzina emisji: 12.08

link do audycji: https://www.polskieradio.pl/9/1363/Artykul/1966997,Najlepszy-opowiada-jego-historie-Jerzy-Gorski-gosciem-Michala-Olszanskiego więcej o projekcie "Mikro na Świat"

Joanna Opalińska