Przyjaciele

DSC 0570 3

Przyjaciele
Nie masz teraz prawdziwej przyjaźni na świecie;
Ostatni znam jej przykład w oszmiańskim powiecie.
Tam żył Mieszek, kum Leszka, i kum Mieszka - Leszek.
Z tych, co to: gdzie ty, tam ja, - co moje, to twoje.
Mówiono o nich, że gdy znaleźli orzeszek,
Ziarnko dzielili na dwoje;
Słowem, tacy przyjaciele,
Jakich i wtenczas liczono niewiele.
Rzekłbyś: dwójduch w jednym ciele.

O tej swojej przyjaźni raz w cieniu dąbrowy
Kiedy gadali, łącząc swojo czułe mowy
Do kukań zozul i krakań gawronich,
Alić ryknęło raptem coś koło nich.
Leszek na dąb; nuż po pniu skakać jak dzięciołek.
Mieszek tej sztuki nie umie,
Tylko wyciąga z dołu ręce: "Kumie!"
Kum już wylazł na wierzchołek.

Ledwie Mieszkowi był czas zmrużyć oczy,
Zbladnąć, paść na twarz: a już niedźwiedź kroczy.
Trafia na ciało, maca: jak trup leży;
Wącha: a z tego zapachu,
Który mógł być skutkiem strachu.
Wnosi, że to nieboszczyk i że już nieświeży.
Więc mruknąwszy ze wzgardą, odwraca się w knieję,
Bo niedźwiedź Litwin miąs nieświeżych nie je.

Dopieroż Mieszek odżył... "Było z tobą krucho!” -
Woła kum - „szczęście, Mieszku, że cię nie zadrapał!
Ale co on tak długo tam nad tobą sapał.
Jak gdyby coś miał powiadać na ucho?"
"Powiedział mi - rzekł Mieszek - przysłowie niedźwiedzie:
Że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie".
Autor: Adam Mickiewicz

Cel wycieczkowy na listopad zgoła był inny niż ten, który ostatecznie zrealizowaliśmy. W kończącym się właśnie Roku Kościuszki chcieliśmy zdobyć kopiec Jego imienia, ale (jak zauważył Woody Allen): „Jeżeli chcemy rozśmieszyć Pana Boga, powiedzmy Mu o swoich planach”, więc nasze zamierzenia spełzły na niczym, a raczej okazały się zupełnie drugorzędne, gdy dostaliśmy wiadomość, że Zuzia, która zwykle bierze udział w środowych spacerach, trafiła do szpitala.
Ktokolwiek był w takim miejscu, wie, że pobyt tam nie należy do najprzyjemniejszych. Wszyscy Uczniowie II b i Nauczyciele pracujący w tej Klasie ze współczuciem zareagowali na wiadomość o chorobie Zuzi, że zaś odwiedziny u chorego, choćby po to, by trochę o chorobie zapomniał, powinny być czymś naturalnym, postanowiliśmy, że do szpitala Jana Pawła II uda się mała delegacja: Koleżanki i Kolegów reprezentowały Ada i Gabrysia, natomiast Nauczycieli – pisząca te słowa.

Gimnazjaliści, przystępując do dzieła, mogli puścić wodze fantazji, dlatego rysunki przedstawiały bardzo różne tematy: postacie rzeczywiste, baśniowe i fantastyczne oraz świat przyrody.
Po dokonaniu wyboru rysunków, każda z siedemnastu prac została krótko omówiona. Zuza wyróżniła Adę, Patrycję i Wiktorię B. Z kolei Ada za najładniejsze uznała rysunki autorstwa Karoliny, Patrycji i Jarka, a Gabi te, które wyszły spod rąk Zuzi R., Oli P. i Dominika. Niżej podpisana, patrząc na zgromadzone artefakty okiem ciut bardziej doświadczonego odbiorcy sztuki, wyłowiła spośród prezentujących zbliżony poziom artystyczny dzieł: niezwykłą subtelność rysunku Gabrysi przedstawiającego piękną dalię, naturalizm epickiej sceny, w której Jarek ukazał watahę wilków rozprawiających się przy pełni Księżyca z jeleniem oraz ołówkowy portret dziewczynki o przejmującym spojrzeniu wykonany przez wspomnianą już Wiktorię.
Gość nie w porę gorszy od Tatarzyna – kiedy więc nadeszła pora obiadu, nasza delegacja uznała, że czas zakończyć odwiedziny i dyskretnie opuściła salę. Przyniesione dzieła pozostały jednak z Zuzią, a wraz z nimi jakby cząstka każdego z Autorów. To z pewnością sprawi, że nasz Chorałek – Zuza – szybciej wróci do zdrowia i na zajęcia. Ufamy również, że Patron szpitala, będący także Patronem naszej Szkoły, znany  ze swojej miłości do młodzieży i zrozumienia dla chorych, obejmie Zuzię swoją opieką i prędko postawi na nogi. Wracaj do zdrowia, Słoneczko. Do zobaczenia!

Bogumiła Glanowska